Skip to main content

The Hugo Award Nominees You Can Read Right Now — For Free

Vital Information for Your Everyday Life

The 2011 Hugo Awards recognizing excellence in the genres of science fiction and fantasy were announced yesterday, just to remind you how little reading you actually got done last year, and how few of the movies you intended to see actually got seen. But fear not! No less than eleven of the nominated Short Stories, Novellas, Novelettes, and one movie are available for free online.

We’ve posted the full list of nominees below for your edification, but you’ll find all of the sample-able nominees comfortably at the top.

Enjoy!

Best Short Story

Amaryllis by Carrie Vaughn (Lightspeed, June 2010)
For Want of a Nail by Mary Robinette Kowal (Asimov’s, September 2010)
Ponies by Kij Johnson (Tor.com, November 17, 2010)
The Things by Peter Watts (Clarkesworld, January 2010)

Best Novella
The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window by Rachel Swirsky (Subterranean Magazine, Summer 2010)
The Lifecycle of Software Objects by Ted Chiang (Subterranean)
The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon by Elizabeth Hand (Stories: All New Tales, William Morrow)
The Sultan of the Clouds by Geoffrey A. Landis (Asimov’s, September 2010)
Troika by Alastair Reynolds (Godlike Machines, Science Fiction Book Club)

Best Novelette
Eight Miles by Sean McMullen (Analog, September 2010)
The Emperor of Mars by Allen M. Steele (Asimov’s, June 2010)
The Jaguar House, in Shadow by Aliette de Bodard (Asimov’s, July 2010)
Plus or Minus by James Patrick Kelly (Asimov’s, December 2010)
That Leviathan, Whom Thou Hast Made by Eric James Stone (Analog, September 2010)

Best Dramatic Presentation, Short Form
Doctor Who: “A Christmas Carol,” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes (BBC Wales)
Doctor Who: “The Pandorica Opens/The Big Bang,” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes (BBC Wales)
Doctor Who: “Vincent and the Doctor,” written by Richard Curtis; directed by Jonny Campbell (BBC Wales)
Fuck Me, Ray Bradbury, written by Rachel Bloom; directed by Paul Briganti
The Lost Thing, written by Shaun Tan; directed by Andrew Ruhemann and Shaun Tan (Passion Pictures)

Best Novel
Blackout/All Clear by Connie Willis (Ballantine Spectra)
Cryoburn by Lois McMaster Bujold (Baen)
The Dervish House by Ian McDonald (Gollancz; Pyr)
Feed by Mira Grant (Orbit)
The Hundred Thousand Kingdoms by N.K. Jemisin (Orbit)

Best Related Work
Bearings: Reviews 1997-2001, by Gary K. Wolfe (Beccon)
The Business of Science Fiction: Two Insiders Discuss Writing and Publishing, by Mike Resnick and Barry N. Malzberg (McFarland)
Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It, edited by Lynne M. Thomas and Tara O’Shea (Mad Norwegian)
Robert A. Heinlein: In Dialogue with His Century, Volume 1: (1907–1948): Learning Curve, by William H. Patterson, Jr. (Tor)
Writing Excuses, Season 4, by Brandon Sanderson, Jordan Sanderson, Howard Tayler, Dan Wells

Best Graphic Story
Fables: Witches, written by Bill Willingham; illustrated by Mark Buckingham (Vertigo)
Girl Genius, Volume 10: Agatha Heterodyne and the Guardian Muse, written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
Grandville Mon Amour, by Bryan Talbot (Dark Horse)
Schlock Mercenary: Massively Parallel, written and illustrated by Howard Tayler; colors by Howard Tayler and Travis Walton (Hypernode)
The Unwritten, Volume 2: Inside Man, written by Mike Carey; illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation, Long Form
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner)
How to Train Your Dragon, screenplay by William Davies, Dean DeBlois & Chris Sanders; directed by Dean DeBlois & Chris Sanders (DreamWorks)
Inception, written and directed by Christopher Nolan (Warner)
Scott Pilgrim vs. the World, screenplay by Michael Bacall & Edgar Wright; directed by Edgar Wright (Universal)
Toy Story 3, screenplay by Michael Arndt; story by John Lasseter, Andrew Stanton & Lee Unkrich; directed by Lee Unkrich (Pixar/Disney)

Best Editor, Short Form
John Joseph Adams
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Gordon Van Gelder
Sheila Williams

Best Editor, Long Form
Lou Anders
Ginjer Buchanan
Moshe Feder
Liz Gorinsky
Nick Mamatas
Beth Meacham
Juliet Ulman

Best Professional Artist
Daniel Dos Santos
Bob Eggleton
Stephan Martiniere
John Picacio
Shaun Tan

Best Semiprozine
Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Cheryl Morgan, Sean Wallace; podcast directed by Kate Baker
Interzone, edited by Andy Cox
Lightspeed, edited by John Joseph Adams
Locus, edited by Liza Groen Trombi and Kirsten Gong-Wong
Weird Tales, edited by Ann VanderMeer and Stephen H. Segal

Best Fanzine
Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
Challenger, edited by Guy H. Lillian III
The Drink Tank, edited by Christopher J Garcia and James Bacon
File 770, edited by Mike Glyer
StarShipSofa, edited by Tony C. Smith

Best Fan Writer
James Bacon
Claire Brialey
Christopher J Garcia
James Nicoll
Steven H Silver

Best Fan Artist
Brad W. Foster
Randall Munroe
Maurine Starkey
Steve Stiles
Taral Wayne

John W. Campbell Award for Best New Writer
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2009 or 2010, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

Saladin Ahmed
Lauren Beukes
Larry Correia
Lev Grossman
Dan Wells

Have a tip we should know? [email protected]

Filed Under:

Follow The Mary Sue: